MEHMET BAYKAN "ÖZEL"

 
GURURLUYUZ, ÇÜNKÜ O İÇİMİZDEN BİRİ: MEHMET BAYKAN
 

Hikaye burada yazılmaya başlandı. Konya’da sıcak bir Ağustos ayında, amatör spor ailesi; ileride amatörler adına bir destan yazılacağı tarihin fitilinin ateşleneceği bir toplantı yapacaktı.

Tarihler 23.08.1998’i gösterdiğinde; Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun 7. Olağan Genel Kuruluna 2 spor insanı aday olmuştu. İlki; rahmetli kurucu başkan Faik Özköksal’dan sonraki mevcut federasyon başkanı rahmetli İsmail Mirza, diğeri de Taşkentspor’lu genç bir yönetici idi. Kurulun sonunda, rahmetli başkanımız İsmail Mirza 83, diğer genç aday 148 oy aldıklarında, delegeler federasyon başkanlarını seçerken ileride amatör sporların bayrağını zirveye taşıyacak birini seçtiklerini bilemezlerdi.

Seçimden hemen sonra bu genç başkanın, kader birliği yaptığı yönetici arkadaşları, amatör spor ailesinin de desteği ile gerçekleştireceği; ilklerle, projelerle ve organizasyonlarla bir çığır açacaklar ve Konya’nın sesini tüm Türkiye’ye duyuracaklardı. Bu ekip için “98 ruhu” diye anlamlandırılacak bir söz literatüre girecek ve ilerde tarih sayfalarında yerini alacaktı.

Dile kolay 30 yılı aşkın bir süre spora hizmet; kulüp yöneticiliği, futbol tertip komitesi üyeliği, futbol il temsilciliği derken hikaye yazılmaya devam etti. 13 yıl Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı, defalarca Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyeliği sonunda başkan vekilliği ve 9 yıldır vekaleten yürüttüğü Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğüne asaleten atanan bu genç başkanın ismi Mehmet Baykan’dı.

Gururluyuz, çünkü o içimizden biri… O bir amatör spor emekçisi…

İbrahim Karabacak-Merhaba Gazetesi/23.05.2020
 
GURURLUYUZ, ÇÜNKÜ O İÇİMİZDEN BİRİ: MEHMET BAYKAN/İbrahim Karabacak
 
https://www.merhabahaber.com/gururluyuz-cunku-o-icimizden-biri-mehmet-baykan-18236yy.htm