KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU

 

AMATÖR SPORLARIMIZA BAKIŞ

 

1970'LERİN HACIKAYMAK FUTBOL TURNUVALARI

 

1970'LERİN HACIKAYMAK FUTBOL TURNUVALARI (MERHABA GAZETESİ)

 

Hazırlayan:

İbrahim Karabacak

04.07.2020

 
 

KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU

1970'LERİN HACIKAYMAK FUTBOL TURNUVALARI
 

İlimizde Selçuklu ilçemize bağlı Hacıkaymak Mahallesi’nde 1970’li yıllarda tren yolu ile paralel halkın hıdırellez yaptığı alanda gerçekleşen futbol turnuvaları hafızalarda yerini almış bugün bile unutulmamıştır.

Ağırlıklı olarak Kızılören, Sulutas, Bulamas, Başara gibi Konya’nın civar köyleri ile Derbent, Kadınhanı, Ilgın, Sarayönü ilçelerinden göç etmiş köylülerden oluşan Hacıkaymak mahallesinin gençleri nizami futbol sahası ölçülerine yakın bu yarı çim yarı toprak bu alanda hafta sonları mahalleler arası maçlar yapıyordu.

1970’li yıllarda; amatör liglerde takım sayısının ve maç sayılarının azlığı nedenleri ve bugünkü gibi her semtte futbol sahaları ve halı sahalar olmadığı için gençler, futbol oynama imkanı bulamadıklardan dolayı futbol aşklarını bu gibi saha, arsa, okul bahçesi vb. yerlerde gidermek için uğraştığı zamanlardı.

Düzenli bir turnuva yapma fikri mahallenin ilk sakinlerinden muhtarı Ali Akdeniz’in oğlu amatör spor kulüplerimizden Selçukspor’da uzun yıllar futbol oynayan Mustafa Akdeniz ve arkadaşlarından çıktı. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi’ne başvurularak kale direkleri, file temin edildi. Kireçle de saha çizilince turnuva için ortam hazırdı.

O yıllarda az kulüp olduğundan herhangi bir takımda futbol oynama imkanı bulamayan gençlere gün doğmuştu. Konya’nın farklı mahalleleri turnuvaya inanılmaz ilgi gösterdiler. Cumartesi ve Pazar sabah başlayan maçlar akşama kadar devam ediyor, hafta sonları 10 maç oynanıyordu. Hakemlerde turnuvaya katılan takımlardan üçer kişi belirleniyor ve farklı grup maçlarını değişmeli yönetiyorlardı.

Turnuva o kadar destek gördü ki 1970-1979 yılları arasında bir lig gibi devam etti. Amatör spor kulüplerinin de ilgi gösterdiği turnuva adeta bu kulüpler için sezon öncesi hazırlık, sezon sonrası antrenman gibi futbolcuların hazır olması ve en önemlisi de kulüplerin seçme yaptıkları bir alan olmuştu. Zamanın duayen antrenörleri; Muzaffer Evren, Hüseyin Akın, Mustafa Şener, Niyazi Yıldırım, Adil Eser, Seyit Güneş ve diğerleri amatör liglerimize uzun yıllar hizmet ederek iz bırakan birçok futbolcuyu Hacıkaymak turnuvalarından bulup çıkarttılar.

Kıran kırana geçen maçlarda lisans vs. zorunluluğu olmadığı ve karma takımlar oluşturulduğu için amatör kümenin ne kadar kalburüstü futbolcusu varsa turnuvada yer alıyordu. Hatta oldukça iddialı takım kuranların; 2. ligde oynayan Konyaspor ve İdmanyurdu’nun profesyonel futbolcularını bile oynattıkları oluyordu.

Hacıkaymak turnuvalarının devam ettiği 9 yıl içinde mücadele eden takımlar içinden mahallenin kendi çıkardığı 11 Şimşekspor takımının başarısı bugün bile o yılları hatırlayan ve yaşayanlar için dillere destan bir başarıdır. Daha sonraki yıllarda bu kadronun ruhu ile oluşturulan bir kulüp olarak Hacıkaymakspor kurulmasına rağmen varlığını 5 yıldan fazla sürdüremedi ve kapandı.

Etkinlik sonunda başarılı takımlara kupa ve şilt verildiği turnuva mahallede yaklaşık 2 ay süren bir karnaval, şenlik gibi insanların, yerel ve ulusal basının ilgi gösterdiği bir organizasyon olarak tarihte yerini almıştır.

https://www.merhabahaber.com/1970lerin-hacikaymak-futbol-turnuvalari-18356yy.htm
 
KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU