MEHMET BAYKAN "ÖZEL"

 
BAŞKANIM HABERİN VAR MI?
 

Daha bize öğreteceğin çok şey varken, daha gerçekleştirmeyi düşündüğün bir dolu hizmetler varken tanıştığımız ilk günden bu yana olduğu gibi bundan sonrada uzun uzun tartışıp bir noktada uzlaşacağımız öylesine sorunlar varken Konya ve Türkiye sporuna adadığın ve adayacağın günler, aylar, yıllar varken her zaman ki aceleciliğinle bir gece karanlığında bizleri bıraktın gittin. Başkanım haberin var mı?

 

Acı haberi alır almaz gidişinin tüm gerçekliğine rağmen içimizde ince bir umut acaba bir yanlışlık mı var diye diye herbirimiz içimizden dualar ederek yollara düştük. O Haziran sabahında, ama olan olmuş ve seni kaybetmiştik. Hikmet'i kaybetmiştik. Herkes oradaydı. Yani dostların, kardeşlerin, askerlerin. Herkes şoktaydı. Komutanını kaybetmiş bir ordu gibi darmadağındık ve sen artık yoktun başkanım haberin var mı?

 

Türkiye'nin dört bir yanından dostların geldiler seni uğurlamaya. Hangisini anlatsam bilmem ki. Yıllardır birçok şeyi paylaştığın Hatip Çopur başkanlık odamıza girer girmez hıçkırıklarını tutamadı. Adnan Ersan dostun bizden beter şoktaydı. Hep takıldığın Ilgar hanım ağlamaklı, Orhan başkan hala inanamaz haldeydi. Hüdaverdi başkan senin başucunda konuşurken gözyaşları yanaklarından süzülüverdi ve cümleleri ağlayarak zor tamamladı. Başkanım haberin var mı?

 

Seni çok az faniye nasip olacak kadar kalabalık bir cemaatle uğurladık başkanım. Önce baba ocağından geçtin sonra yıllarını verdiğin stadyumdan ve sana son görevlerimizi yerine getirerek eller üstünde omuzlarımıza değmeden götürdük yeni mekanına. Seyhan'la Serkan'ında vardı ve Serkan'ın o kalabalığın içinde hep senin önünde yürüdü. Sanki hiç ayrılmak istemez gibi ve sanki hepimiz o ayrılığı hiç istemiyor gibiydik başkanım haberin var mı?

 

Senin için bir anı defteri açtık. Dostların neler yazdılar bir bilsen. Gözyaşları damlayarak. Orhan başkan "kardeşimi kaybettim" Ilgar hanım "inanmak istemiyorum ama inandım" Hüdaverdi başkan "bu son şakan mıydı" dediler ve diğerleri Adana'dan, Ankara'dan, Muğla'dan, Aydın'dan, Kayseri'den, Karaman'dan, Burdur'dan, Sakarya'dan, Nevşehir'den, Manisa'dan, Diyarbakır'dan, Sivas'tan, Eskişehir'den, Zonguldak'tan, Kahramanmaraş'dan yurdun dört bir köşesinden dava arkadaşların senin böyle acelece gidişinin ızdırabını kaleme döktüler ve gidişinden bir süre önce ziyaret edip desteğini aldığımız sevgili Valimiz "Kardeşim sen rahat uyu, amatörler bana senin mirasındır" diye yazdı deftere biliyor musun ve sevgili Eyüp ÜNLÜ'nün kaleminden:

Aç kaldık umursamadık, susuz kaldık yılmadık,
Tüm bu yokluklara erkekçe katlandık,
Ama bizi yüzüstü bırakıp gittiğin gün,
Uçurtmaları yitik çocuklar gibi inan,
Hiç durmaksızın ağladık,
Sana doyamadık.

 

Dizeleri dökülüverdi ve bizler hepimiz hala seni unutamadık ve sana hiç doyamadık başkanım haberin var mı?

Ve haberin olsun ki benim can dostum, ağabeyim, sırdaşım, başkanım bıraktığın bayrağı burca dikmek, senin hedeflerini bir bir gerçekleştirmek ve en önemlisi emanetlerine sahip çıkmak benim ve Konya amatörlerinin üzerlerine aldığı ve alabileceği en büyük görev olmuştur ve yine haberin olsun ki bu kutsal görevler bir bir tamamlanacaktır.

 

Sen nur içinde yat ve rahat uyu.

 

Not: 08.06.1996 tarihinde aramızdan ayrılan Konya ASKF Kurucu Genel Başkanı Faik Özköksal adına o dönem Konya ASKF Genel Başkan Vekili Mehmet Baykan'ın TASKK Türkiye Amatör Spor Dergisi'nde anısına hitaben kaleme alınmıştır.

 
Mehmet Baykan/08.06.1996
 
BAŞKANIM HABERİN VAR MI?/Mehmet Baykan   BAŞKANIM HABERİN VAR MI?/Mehmet Baykan