KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU

 

AMATÖR SPORLARIMIZA BAKIŞ

 

AMATÖR SPOR EMEKÇİLERİMİZDEN MERHUM DR. TAYFUN TERCAN'A RAHMETLE

 

Hazırlayan:

İbrahim Karabacak

28.08.2020

 
 

KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU

AMATÖR SPOR EMEKÇİLERİMİZDEN MERHUM DR. TAYFUN TERCAN'A RAHMETLE
 
Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu kurucu yönetim kurulu üyemiz, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Dr. Tayfun Tercan’ı 25 yıl önce bugün Rize’nin Kaçkar Dağları eteklerinde geçirdiği kaza sonucu kaybetmiştik.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu, evli ve 2 çocuk babası Dr. Tayfun Tercan 1952 yılında Bolu’nun Mengen ilçesinde dünyaya geldi.

Federasyonumuzun kuruluş aşamasında Konya Tenis Dağcılık Spor Kulübü’nün delegesi olarak kurucu yönetim kurulumuzda yer almış ve eğitim sekreteri olarak görev yapmıştır. Ayrıca Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nda 2 yıl, denetim kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Tercan, 1993 tarihinde yapılan seçimlerde Türkiye Dağcılık Federasyonu başkanlığına seçilmiş ve bu görevi halen devam ediyordu.

28 Ağustos 1995 tarihinde Kaçkar Dağlarında geçirdiği kaza sonucu vefat eden Dr. Tayfun Tercan, Bolu’nun Mengen ilçesi Türbeyli Camii’nde dualarla toprağa verildi. Merhumun cenazesine dönemin; Bolu ili protokolü, gençlik ve spor genel müdürü, yardımcıları, daire başkanları, TASKK genel başkanı, yönetimi, federasyon başkanımız merhum Faik Özköksal, dağcılar, ailesi ve yakınları katıldı.

Uğrunda evini ihmal edecek kadar çok sevdiği dağlar Tayfun başkanımızın mezarı olmuştu. Geçit vermeyen dağların zirvesine ölümü göze alarak tırmanan ve ömrünü yine bir dağda noktalayan Tercan, diş hekimi eşi Tülay hanım ile kızları 9 yaşındaki Irmak ile 13 yaşındaki Ayşegül’ü sık sık ormanda kurdukları kampa götürüyor, doğa sevgisini onlara aşılıyordu. Ruhu şad olsun.
 
KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU